Niewielkie niedoskonałości na powierzchni zębów można dzisiaj poprawić za pomocą mało inwazyjnych zabiegów. Jednym z nich jest bonding materiałami kompozytowymi, świetnie naśladującymi naturalne tkanki uzębienia. Korekta wyglądu uśmiechu nie zajmuje wiele czasu i często ogranicza się do jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Rozwiązanie stanowi dobrą alternatywę dla np. licówek kompozytowych.
Co to jest bonding zębów?
Jak wspominaliśmy, bonding zębów jest zdobywającą coraz większą popularność metodą poprawy wizualnych niedoskonałości uzębienia. Polega on na użyciu żywic kompozytowych, które warstwowo nakłada się na korony zębów. Procedura nie wymaga poważnej ingerencji w głębsze tkanki i ogranicza się do oczyszczenia oraz zmatowienia szkliwa za pomocą specjalnego preparatu.
Dzięki bondingowi można łatwo zamaskować przebarwienia na uzębieniu lub odbudować jego drobniejsze uszkodzenia. Sam zabieg nie zajmuje wiele czasu, dlatego podczas jednej wizyty można poprawić wygląd nawet kilku zębów. Oczywiście przed rozpoczęciem procesu stomatolog przeprowadza wywiad medyczny oraz diagnostykę, aby zakwalifikować Pacjenta do zabiegu a także umawia na higienizację.
Zobacz film! Lek. stom. Anna Al Naib odpowiada na pytanie czym jest bonding zębów oraz jak wygląda leczenie krok po kroku.
Jak przebiega bonding w gabinecie stomatologicznym?
- Pierwszym etapem jest konsultacja. Podczas niej stomatolog rozmawia z Pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań, a następnie wykonuje odpowiednią diagnostykę. Jeśli uzębienie leczonej osoby jest zdrowe, nasz ekspert układa plan postępowania oraz kosztorys, aby wszystkie aspekty procesu były przejrzyste.
- Podczas kolejnej wizyty stomatolog przechodzi do właściwej procedury. Najpierw dezynfekuje pole zabiegowe i je zabezpiecza, żeby ochronić zęby przed działaniem bakterii żyjących w jamie ustnej.
- Lekarz pokrywa szkliwo zębów specjalnym preparatem w celu jego zmatowienia. Stworzy to odpowiednie warunki do nałożenia materiału wiążącego, czyli bondu.
- Kiedy już stomatolog nałożył bond na zęby, pokrywa go kilkoma warstwami materiału kompozytowego i formuje go do pożądanego kształtu.
- Po nałożeniu materiału kompozytowego nasz ekspert przystępuje do jego utwardzenia. Używa do tego specjalnej lampy, stosowanej także przy tradycyjnych wypełnieniach światłoutwardzalnych.
- Gdy zabieg zostanie zakończony, Pacjent poddaje weryfikacji jego efekty, przeglądając się w lustrze. Jeśli zajdzie taka konieczność, można na miejscu wprowadzić poprawki.