Ekstrakcja zębów mądrości (usuwanie ósemek)
Jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych, który wciąż wzbudza dużo kontrowersji, jest ekstrakcja zębów mądrości. Wielu Pacjentów ma obiekcje dotyczące usuwania zdrowych ósemek, które nie powodują bólu czy dysfunkcji zgryzu, dlatego warto dokładnie przemyśleć i skonsultować ze specjalistą tę decyzję. W jakich sytuacjach ekstrakcja zębów mądrości jest koniecznością?
Decyzja o usunięciu ósemek jest uzależniona od warunków w jamie ustnej Pacjenta. Jednym z bezwzględnych wskazań do ich usunięcia jest zaawansowana próchnica, która wymaga leczenia kanałowego. Zabieg ten jest trudny do przeprowadzenia właśnie ze względu na usytuowanie trzecich zębów trzonowych i nie zawsze jest skuteczny. Innym zaleceniem do ekstrakcji ósemek są stale nawracające stany zapalne, które są skutkiem niewłaściwej higieny ósemek. Ich położenie znacząco utrudnia precyzyjne dotarcie do przestrzeni międzyzębowych za pomocą szczoteczki czy nici dentystycznych. W wyniku tego często dochodzi do gromadzenia się bakterii i powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej. Ponadto u niektórych osób położenie ósemek w zgryzie powoduje nacisk na zęby sąsiadujące, czego skutkiem mogą być wady zgryzu. W tym przypadku pozbycie się ich jest koniecznością. Podobnie jest w sytuacji, gdy ósemki są zębami częściowo lub całkowicie zatrzymanymi. Wówczas ich ekstrakcja może zapobiec powstawaniu w tym miejscu stanów zapalnych, próchnicy zęba sąsiedniego oraz dolegliwościom bólowym związanym z dotkliwym wyrzynaniem. Czasem ekstrakcja trzecich zębów trzonowych jest niezbędna do przeprowadzenia leczenia z zakresu protetyki bądź. Powodów do pozbycia się zębów mądrości jest zatem dużo i najczęściej wiążą się z zaawansowanymi procesami chorobowymi, które powodują szereg dysfunkcji w jamie ustnej.
Zobaczmy zatem, jak wygląda procedura usuwania zębów mądrości we Wrocławiu. Zabieg ten zawsze poprzedzony jest precyzyjną diagnostyką. Na podstawie zdjęcia RTG panoramicznego lekarz ocenia, czy ząb należy poddać standardowej ekstrakcji, czy konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanej metody chirurgicznej.
Chirurgiczne usuwanie ósemek we Wrocławiu standardowo rozpoczyna się od wykonania tomografii komputerowej, na podstawie której stomatolog uzyskuje pełne informacje o położeniu korzeni zębów, ich odległości od nerwów i zatok szczękowych. Na tej podstawie sporządza szczegółowy plan leczenia. Wykonanie szczegółowej analizy minimalizuje ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań i sprawia, że komunikacja pomiędzy lekarzem a Pacjentem jest klarowna. W naszej klinice zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki zawsze odbywa się pod mikroskopem, co zapewnia wyjątkową precyzję i pozwala ochronić przed uszkodzeniami przylegające do zęba tkanki miękkie i kość. Ponadto duże powiększenie minimalizuje konieczność nacinania tkanek, co skutkuje szybszym procesem rekonwalescencji – tkanki po zabiegu szybciej się goją.
Dalszy przebieg leczenia może mieć różne scenariusze. Jeśli ząb jest całkowicie wyrżnięty, zdarzają się sytuacje, że da się go najzwyczajniej rozchwiać i wyjąć z zębodołu. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe do wykonania. Często pojawia się problem z dolnymi ósemkami lub zębami nie do końca wyrżniętymi bądź zatrzymanymi. W takiej sytuacji naruszenie sąsiadujących tkanek może okazać się konieczne do przeprowadzenia zabiegu, który ze względu na zastosowanie nowoczesnych form znieczulenia przebiega całkowicie bezboleśnie. Znaczący wpływ na komfortowy przebieg procesu mają umiejętności naszego eksperta, który stara się zawęzić obszar zabiegowy do absolutnego minimum.
Poza ekstrakcjami zębów w Dental Corner przeprowadzamy szereg zaawansowanych zabiegów, dzięki którym Pacjent może odzyskać zdrowie i pełną funkcjonalność w jamie ustnej.
Zobacz video historie leczenia naszych Pacjentów
Rodzaje zabiegów chirurgicznych w Dental Corner
- Usunięcie zębów stałych i mlecznych – przy użyciu specjalistycznych narzędzi usuwane są z zębodołu konkretne zęby. Aby zwiększyć komfort leczenia, stosujemy znieczulenie miejscowe bądź sedację wziewną w postaci gazu rozweselającego.
- Ekstrakcje zębów zatrzymanych – zabieg ten dotyczy usuwania zębów, które nie przeszły prawidłowo procesu wyrzynania się. Zęby zatrzymane, choć są w pełni wykształcone, to nie mieszczą się w łuku zębowym. Ich usytuowanie powoduje przewlekłe stany zapalne, które mogą skutkować powstawaniem torbieli. Często towarzyszy temu przeszywający ból. Dlatego często jedynym rozwiązaniem, które może przywrócić zdrowie w jamie ustnej, jest bezbolesny zabieg ekstrakcji zęba we Wrocławiu.
- Usuwanie ósemek – zęby mądrości zaczynają się wyrzynać się stosunkowo późno. Niejednokrotnie są przyczyną poważnych dolegliwości bólowych. Dlatego jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest ich ekstrakcja, która w naszej klinice odbywa się w pełni komfortowych warunkach, dzięki zastosowaniu nowoczesnych form anestezji.
- Augmentacja tkanek miękkich – zabieg ten jest wstępem do leczenia implantologicznego, które wymaga, aby w jamie ustnej znajdowała się odpowiednia ilość tkanki miękkiej. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione konieczne jest przeprowadzenie augmentacji tkanek miękkich, czyli ich przeszczepienia z podniebienia w pobliże dziąseł. Możliwe jest również wykonanie zabiegu pokrycia recesji dziąsłowych. Polega on na odbudowanie tkanki miękkiej na zębach.
- Resekcja wierzchołka korzenia – zabieg ten polega na usunięciu wierzchołka korzenia wraz ze stanem zapalnym, powstałym w wyniku nieleczonych chorób miazgi zęba lub po nieprawidłowym leczeniu kanałowym. Ubytek kostny po odciętym wierzchołku korzenia wypełniony zostaje materiałem kościotwórczym, co sprawia, że już po kilku tygodniach dochodzi do całkowitej odbudowy kości w danym miejscu.
- Hemisekcja – usunięcie korzeni zębowych. Zęby mogą posiadać nawet do trzech korzeni. Zabieg ten ma na celu wyeliminowanie stanu zapalnego powstałego w obrębie danego korzenia.
- Radektomia – zabieg jest przeprowadzany w przypadku poważnych zmian próchnicowych bądź ciężkich stanów zapalnych. Polega on na usunięciu jednego korzenia w taki sposób, aby nie naruszyć korony zęba.
- Sterowana regeneracja kości – jest często wykonywanym zabiegiem poprzedzającym proces wszczepienia implantów. Jest to niezbędny w przypadku niewystarczającej ilości tkanki kostnej, potrzebnej do wprowadzenia implantu i uzyskania jego stabilnej pozycji. Zabieg ma na celu odtworzenie odpowiedniej ilości i jakości kości, która wcześniej uległa zanikowi np. w wyniku paradontozy lub długotrwałych zaniedbań związanych z brakami w uzębieniu.
- Podniesienie dna zatoki szczękowej – zabieg ten poprzedza implantację u osób ze zbyt nisko położonym dnem zatoki szczękowej. Brak bazy kostnej w tym miejscu umożliwia stabilizację implantów. Podniesienie dna zatoki szczękowej umożliwia powstawanie nowej tkanki kostnej, która jest zdolna do prawidłowego utrzymania implantów. Jest to zabieg, wykorzystujący mechanizm sterowanej regeneracji kości.
- Plastyka wędzidełek – jest to nieinwazyjna procedura polegająca na delikatnym podcięciu błony śluzowej. Wskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu jest nieodpowiednia długość wędzidełka, co może być powodem pojawienia się wad wymowy czy diastemy. Zabieg warto przeprowadzić u małych dzieci, aby wesprzeć odpowiedni rozwój jamy ustnej. Zabieg jest wykonywany laserowo, przez co pole zabiegowe ograniczone jest do niezbędnego minimum, a także nie jest wymagane zszywanie tkanek.
- Kliniczne wydłużenie korony zęba – korekta dziąsła i okolicznych tkanek tak, aby odsłonić część korony i optycznie wydłużyć ząb. Dzięki temu zabiegowi można wykonać szczelną odbudowę protetyczną lub zwiększyć pionowy wymiar zęba, co wpływa na poprawę estetyki uśmiechu.