Jakie są przyczyny chorób przyzębia?
Jedną z głównych przyczyn odkładania się płytki nazębnej oraz postępującej choroby dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne oczyszczanie zębów oraz przestrzeni między nimi powoduje odkładanie się na nich płytki bakteryjnej, złożonej z drobnoustrojów i resztek jedzenia. Jeśli w porę nie zostaje usunięta, przekształca się zmineralizowaną postać twardego kamienia nazębnego, którego usunięcie nie jest możliwe nawet poprzez najbardziej dokładne szczotkowanie zębów. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest znaczące pogorszenie estetyki uśmiechu oraz powstawanie groźnych chorób przyzębia m.in. paradontozy i próchnicy. Nie usunięta w porę płytka nazębna przemieszcza się w kierunku korzeni zębów, co powoduje odsunięcie dziąseł, w miejsce których pojawiają się kieszonki. W wyniku postępującego stanu zapalnego, dochodzi do uszkadzania tkanek, utrzymujących ząb w kości. Prowadzi to do wielu powikłań, które wymagają leczenia periodontologicznego, a czasem nawet interwencji chirurgicznej.
Należy pamiętać, że rozwojowi chorób przyzębia sprzyjają także przewlekłe schorzenia, obniżające odporność organizmu, takie jak cukrzyca, palenie papierosów, zaburzenia hormonalne oraz długotrwały stres. Dlatego osoby narażone na ogólnoustrojowe stany zapalne w organizmie, powinny szczególnie zadbać o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, co najmniej raz na sześć miesięcy.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o periodontologii we Wrocławiu
Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób przyzębia. Do najpoważniejszych z nich należy paradontoza, która skutkuje całkowitą utratą zębów, a sam jej przebieg bywa bardzo dotkliwy dla Pacjenta. Dlatego ważne jest, aby w porę uchronić się przed pojawieniem zaawansowanych chorób przyzębia, które rzutują na zdrowie całego organizmu. W tym celu należy wykonywać profilaktyczne zabiegi higienizacyjne, które w naszej klinice przeprowadzane są metodą ultradźwiękową przy pomocy nowoczesnego urządzenia.
Metoda ultradźwiękowa do walki z chorobami przyzębia
Jeśli chodzi o leczenie przyzębia we Wrocławiu, zastosowanie zaawansowanych technologii w walce z chorobami przyzębia w znacznym stopniu wpłynęło na komfort i skuteczność wykonywanych zabiegów. Obecnie w renomowanych klinikach na całym świecie wykorzystywane jest specjalistyczne urządzenie, które za pomocą ultradźwięków perfekcyjnie usuwa wszelkie osady z trudno dostępnych miejsc. Jest to całkowicie bezbolesna metoda, która umożliwia skuteczne pozbycie się złogów na zębach, cemencie korzeniowym, a także implantach oraz uzupełnieniach protetycznych. To rozwiązanie wyróżnia się bezinwazyjnością i 100% bezpieczeństwem, ponieważ dzięki bezwibracyjnemu działaniu, nie powoduje uszkodzeń cementu korzeniowego oraz tkanek miękkich. Przy jego użyciu wykonujemy wiele zabiegów periodontologicznych, do których należą m.in. leczenie paradontozy, neutralizowanie nadwrażliwości pozabiegowej, polerowanie powierzchni zębów, higienizacyjne zabiegi pooperacyjne i inne. Zastosowanie tego sprzętu również doskonale się sprawdza w przypadku Pacjentów, którzy mają stałe odbudowy protetyczne (korony, mosty protetyczne), ponieważ nie powoduje zarysowań porcelany ani implantów. Mikrokońcówki ułatwiają czyszczenie kieszonek znajdujących się przy implancie. Dlatego też terapię vectorową poleca się osobom cierpiącym na periimplantitis, czyli zakażenie przyzębia, które tworzy się przy implantach. Efekty leczenie utrzymują się przez dłuższy czas, jednak należy pamiętać o właściwej pielęgnacji jamy ustnej oraz stosowaniu odpowiedniej diety, z której wyeliminujemy produkty silnie barwiące szkliwo, takie jak np. mocna herbata czy kawa oraz ograniczymy spożycie słodkich przekąsek.
Jak radzić sobie z paradontozą?
Paradontoza to jedna z chorób przyzębia, wywoływana przez bakterie, które uszkadzają tkanki, co w rezultacie powoduje recesję dziąseł. Warto podkreślić, że zaawansowane stadium paradontozy nieuchronnie prowadzi do utraty zębów. Przyczyną powstawania tej wyjątkowo uciążliwej dolegliwości jest występowanie kamienia nazębnego, który powoduje stan zapalny w jamie ustnej, co stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii. Najgroźniejszą postać przyjmuje kamień nazębny usytuowany pod dziąsłami. Powoduje on pojawienie się krwawienia z dziąseł i przykrego zapachu z ust. W wyniku tego stanu zapalnego dochodzi właśnie do paradontozy. Przy jej leczeniu jednym z najistotniejszych czynników jest czas, ponieważ postępujący stan zapalny jest przyczyną całkowitej utraty naturalnego uzębienia. Jeśli zaś w porę poddamy się leczeniu paradontozy we Wrocławiu, jest szansa zatrzymania choroby na danym etapie i złagodzenia jej bolesnego przebiegu – służą temu celowi m.in. zabiegi higienizacyjne, które umożliwiają wykrycie i zapobieganie rozwojowi paradontozy.
Objawy paradontozy
Pierwsze objawy paradontozy można zaobserwować już podczas rutynowej higieny jamy ustnej. Znakiem ostrzegawczym, którego nie należy bagatelizować, jest krwawienie z dziąseł, które często występuje podczas szczotkowania zębów. Innym symptomem, który może nas zaniepokoić, jest także nadwrażliwość na zimne bądź gorące pokarmy, która również pojawia się w przypadku paradontozy. Podczas codziennej kontroli uzębienia można także zaobserwować zaczerwienione oraz opuchnięte dziąsła. Warto w tej sytuacji udać się na konsultację, w celu sprawdzenia coś jest przyczyną stanu zapalnego w jamie ustnej. Do bardzo niekomfortowych objawów paradontozy należy również halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Ta niezwykle przykra dolegliwość może mieć różne przyczyny, jednak w większości przypadków mają źródło w chorobach przyzębia.
Większość chorób przyzębia ma uciążliwy i bolesny przebieg, dlatego zamiast cierpieć i stosować doraźne formy uśmierzania bólu, warto udać się na profesjonalnej kliniki dentystycznej, gdzie przede wszystkim zostanie rozpoznana przyczyna problemu i zastosowana odpowiednia dla danego Pacjenta forma terapii.
W naszej klinice periodontologicznej we Wrocławiu leczenie chorób przyzębia odbywa się bezboleśnie i w pełni komfortowo. Korzystamy bowiem z nowoczesnych form anestezji, takich jak komputerowe znieczulenia Quicksleeper, umożliwiające dokostną iniekcje oraz „gaz rozweselający” . Pacjent podczas ich aplikowania nie ma żadnych nieprzyjemnych doznań, dlatego nawet osoby z problemem dentofobii mogą bezstresowo przejść przez cały proces leczenia.
Jakie zabiegi zakresu periodontologii są wykonywane w Dental Corner?
- skaling naddziąsłowy – to zabieg polegający na usunięciu zalegającego kamienia nazębnego gromadzącego się na powierzchni koron zębów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii wykorzystującej ultradźwięki zabieg jest bezbolesny, przez co nie ma konieczności znieczulenia Pacjenta. Wibracje o odpowiedniej częstotliwości powodują pękanie kamienia nazębnego i jego odpadanie. Po zakończeniu zabiegu przeprowadzane jest polerowanie całej powierzchni zębów w celu ich wygładzenia oraz zapobiegania ponownemu odkładaniu się złogów. Aby ochronić zęby przed próchnicą i zmniejszyć nadwrażliwość szyjek zębowych nakładamy również na zęby lakier fluorkowy. W naszej klinice używamy nowoczesnego urządzenia Victor Paro do skalingu co najmniej raz na 6 miesięcy.
- skaling poddziąsłowy – usuwanie kamienia nazębnego umiejscowionego poniżej poziomu dziąseł przy użyciu ultradźwięków oraz narzędzi ręcznych tzw. kiretów. Dzięki temu lekarz ma łatwiejszy dostęp do każdej, najmniejszej szczeliny jamy ustnej. Na koniec korzeń zęba również jest wygładzany (root planing) i zabezpieczony lakierem fluorkowym.
- kiretaż – zabieg polega na bardzo dokładnym oczyszczaniu głębokich kieszeni przydziąsłowych ze złogów i tkanek zapalnych. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
- piaskowanie – to zabieg polegający na usunięciu osadów i przebarwień (m.in. od kawy, herbaty, nikotyny, czerwonego wina) z powierzchni zębów, stanowi uzupełnienie skalingu. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu – zęby widocznie się rozjaśniają, a uśmiech zostaje wyraźnie odświeżony. Zabieg pomaga pozbyć się kamienia i osadu nazębnego. Do jego przeprowadzenia używamy specjalnej piaskarki wypuszczającej pod ciśnieniem płyn i czyszczący proszek. Osady w trudno dostępnych miejscach zostają usunięte, a szkliwo wzmocnione. Podobnie jak w przypadku skalingu, wykonujemy piaskowanie naddziąslowe i poddziąsłowe. Zabiegi wykonywane przez profesjonalistów są całkowicie bezpieczne i nie ma ryzyka uszkodzenia szkliwa. Na zakończenie dobrym pomysłem jest fluoryzacja, której zadaniem jest wzmocnienie szkliwa.
- pokrycie recesji dziąsła – choroby przyzębia mogą spowodować recesję dziąseł, czyli obniżenie ich linii, które powoduje odsłonięcie szyjek zębowych. Skutkiem może być nadwrażliwość zębów na temperaturę oraz rozchwianie. Przy jej występowaniu przeprowadzany jest zabieg pokrycia recesji, co oznacza pobranie miękkich tkanek z innych miejsc w jamie ustnej (najczęściej dziąseł lub podniebienia) oraz wszczepienia ich w miejsca wymagające odbudowy.
- odbudowa tkanek kostnych – u niektórych Pacjentów np. zmagających się z długotrwałym bezzębiem niezbędne jest również przeprowadzenie sterowanej regeneracji tkanek kostnych. Zabieg ten umożliwia wytworzenie pełnowartościowej tkanki kostnej w miejscu ubytku, która stanowi odpowiednie podłoże do wszczepienia implantów i uzupełnień protetycznych.