Sedacja wziewna, czyli znieczulenie gazem rozweselającym, to jedna z metod stosowanych w nowoczesnej stomatologii, aby zabieg przebiegał w sposób jak najbardziej komfortowy dla Pacjenta. Co należy wiedzieć o tej metodzie?
Jak działa gaz rozweselający?
Gaz rozweselający u dentysty to bezbarwna, bezwonna mieszanina podtlenku azotu i tlenu. Używa się go – zresztą nie tylko w stomatologii, ale w szeroko pojętej medycynie – jako środek zmniejszający stres. Wprowadza on Pacjenta w stan odprężenia i przytępia jego zmysły, przy czym jednak jest on w ciągu zabiegu przytomny i świadomy – gaz rozweselający nie stoi zatem na przeszkodzie skutecznej współpracy z lekarzem.
Jakie są zalety gazu rozweselającego?
Podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający, skutecznie zmniejsza stres związany z zabiegiem, pomagając Pacjentowi się odprężyć. Jedną z zalet tej metody jest jej bezpieczeństwo. Dzięki temu, że gaz nie ma zapachu, jego podawaniu nie towarzyszą nieprzyjemne uczucia. Natomiast efekty jego działania ustępują prawie od razu po zakończeniu zabiegu – w ciągu pięciu minut Pacjent wraca do normalnego stanu.
Sedacja wziewna jest obarczona mniejszym ryzykiem efektów ubocznych niż narkoza. Występują one bardzo rzadko, a jeśli już się pojawiają, są niegroźne – ograniczają się do lekkich nudności i uczucia dezorientacji.
Do zalet gazu rozweselającego można też zaliczyć występujące w części przypadków zjawisko niepamięci wstecznej, polegające na tym, że Pacjent nie pamięta wykonywanych podczas zabiegu czynności, co zapewnia mu komfort psychiczny.
Przebieg zabiegu z gazem rozweselającym
Przed podjęciem leczenia z użyciem gazu rozweselającego lekarz przeprowadza wywiad medyczny. To rozmowa służąca wymianie informacji między Pacjentem i lekarzem. W ten sposób lekarz zapoznaje się z indywidualnymi uwarunkowaniami dotyczącymi Pacjenta. Przede wszystkim chodzi tu o określenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Jeżeli okaże się, że nic nie stoi na przeszkodzie, Pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu z gazem rozweselającym. Otrzymuje on od lekarza wytyczne dotyczące przygotowania do zabiegu. Najważniejsza dotyczy powstrzymania się od spożywania posiłków przynajmniej na 3 godziny przed rozpoczęciem zabiegu. Chodzi o to, aby uniknąć nudności.
Podtlenek azotu przenika do krwiobiegu poprzez drogi oddechowe, dlatego jego działanie jest natychmiastowe. W trakcie całego zabiegu Pacjent jest pod opieką specjalisty, który kontroluje jego stan i monitoruje odruchy.
Po zakończeniu zabiegu należy odczekać około 5 minut, aż działanie gazu ustanie. Nie powinno się zaraz po zabiegu prowadzić samochodu – to jeden z powodów, dla których zaleca się przybyć do gabinetu z osobą towarzyszącą.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zabiegach z użyciem gazu rozweselającego, zapraszamy Cię do Dental Corner. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 71 352 63 54 lub wypełniając formularz.