Codzienne funkcjonowanie może zostać skutecznie zakłócone przez niespodziewaną utratę zęba. Może ona nastąpić z wielu powodów: bagatelizowanej próchnicy, paradontozy czy poważnych mechanicznych urazów. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna, konsekwencje w postaci luki w uśmiechu stanowią spore zagrożenie – jeden ubytek destabilizuje siły działające na jamę ustną, co może doprowadzić do ścierania się lub łamania kolejnych zębów, a ostatecznie ich utraty. Mamy tutaj do czynienia z typowym błędnym kołem, gdyż każdy ubytek w uzębieniu wywoła kolejny. Dlatego też w obliczu tego poważnego problemu sugerujemy jak najszybciej odwiedzić eksperta, gdzie ekspert dobierze rozwiązanie zgodne z naszymi potrzebami.
Co robić, gdy stracimy jeden ząb?
Przy utracie pojedynczego zęba najlepiej zdusić problem w zarodku i jak najszybciej go odbudować. Stosuje się do tego przede wszystkim korony protetyczne mocowane na stałych zębach lub wszczepionych implantach. Szczególnie rekomendujemy to drugie rozwiązanie, gdyż nie wymaga ono ingerencji w głębsze tkanki zębów (szlifowania szkliwa) oraz znakomicie przywraca naturalną funkcjonalność jamy ustnej. Rekonstrukcje osadzane na implantach są wykonywane z wysokiej jakości materiałów (metal licowany porcelaną, ceramika, cyrkon), przez co bardzo dobrze imitują naturalne tkanki zębów pod względem estetyki.
Most zębowy – idealne rozwiązanie kilku luk w uzębieniu
Kiedy brakuje kilku zębów obok siebie, skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie mostów zębowych. Dzięki nim można estetycznie odbudować poważniejsze ubytki w stosunkowo krótkim czasie i bezboleśnie. Jak wygląda taki most? Jest to zestaw koron osadzanych na oszlifowanych zębach stałych lub implantach połączonych przy pomocy specjalnych przęseł. Podobnie jak pojedyncze korony protetyczne, mosty zębowe są wytwarzane z nowoczesnych materiałów, dlatego świetnie naśladują naturalny wygląd zębów stałych i są tak samo wytrzymałe. Szczególnie rekomendujemy wybór wariantu wykorzystującego wszczepione implanty, gdyż nie ma wówczas konieczności szlifowania pozostałego uzębienia, co pozwala zachować jego pierwotną strukturę.
Protezy zębowe pozwolą odbudować bezzębie
Protezy zębowe są wykorzystywane w leczeniu Pacjentów borykających się z bardzo poważnymi brakami zębowymi lub bezzębiem. Zasadniczo można je podzielić na dwa rodzaje: ruchome oraz stałe. Pierwszy rodzaj rekonstrukcji Pacjent może samodzielnie wyjmować z ust, z kolei przy drugim nie jest to możliwe bez pomocy stomatologa. Szczególną skutecznością wyróżniają się stałe uzupełnienia – ryzyko ich wypadania podczas kichania czy śmiechu jest niwelowane, a egzemplarze mocowane na implantach w pełni przywracają pierwotną funkcjonalność jamy ustnej. Dzieje się tak, gdyż zapobiegają zanikowi tkanek kostnych i eliminują powstawanie zmarszczek pogarszających wygląd twarzy oraz profilu starczego, charakterystycznego dla osób w podeszłym wieku.
Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest taka ważna?
Kiedy mamy do czynienia nawet z pojedynczymi brakami zębowymi, należy je jak najszybciej odbudować, ponieważ kościec w miejscu utraconego uzębienia zaczyna powoli zanikać, co odbiera policzkom właściwe podparcie i powoduje wspomniane wcześniej zmarszczki. Poza tym pożywienie nie może zostać dokładnie pogryzione, przez co do układu trawiennego trafiają zbyt duże kawałki jedzenia. Wówczas błony śluzowe żołądka ulegają podrażnieniom wywołującym niestrawność lub uczucie ciężkości. Jeśli luki w uśmiechu pojawiły się w jego przednich partiach, powstają wady wymowy – język traci swoje podparcie, a artykulacja niektórych głosek (np. t, d, s, z, c, dz, r) jest utrudniona, a nawet niemożliwa.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli utraciłeś zęby w wyniku nieszczęśliwego wypadku, działania próchnicy czy innych problemów, nie zwlekaj, jak najszybciej podejmij się kompleksowego leczenia w Dental Corner! Dysponujemy wieloma rozwiązaniami pozwalającymi na skróconą w czasie i komfortową odbudowę utraconego uzębienia, a nasi doświadczeni eksperci sprawią, że efekty będą spektakularne. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 717 583 470 lub wypełniając formularz.