Znieczulenie ogólne to skuteczny sposób na komfortowe przejście nawet przez najbardziej inwazyjne i skomplikowane zabiegi. Trzeba jednak się do niego odpowiednio przygotować. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Na czym polega znieczulenie ogólne?
Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, polega na wprowadzeniu Pacjenta w stan głębokiego uśpienia za pomocą podanych dożylnie anestetyków. Dzięki temu Pacjent jest podczas zabiegu pozbawiony świadomości, a także poczucia czasu, co sprawia, że cały zabieg upływa bezboleśnie i zdaje się dla niego trwać zaledwie chwilę.
Leczenie dzieci w narkozie przebiega nieco inaczej, przede wszystkim pod tym względem, że w początkowej fazie anestetyki podawane są wziewnie, a dopiero gdy dziecko uśnie, zakładany jest wenflon. Ta procedura pozwala zaoszczędzić małemu Pacjentowi niepotrzebnego stresu.
Badania przed znieczuleniem ogólnym
Przed zabiegiem stomatologicznym w narkozie należy dostarczyć aktualne wyniki zaleconych przez lekarza badań. To istotne, ponieważ umożliwiają one kompleksową ocenę stanu zdrowia Pacjenta. Udzielają lekarzowi informacji, które są istotne dla bezpieczeństwa leczenia w narkozie. Z tego powodu też przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny dotyczący ogólnego stanu jego zdrowia, zadając pytania między innymi o choroby przewlekłe, alergie i stosowane leki.
Jeśli chodzi o podstawowe badania przed narkozą, obejmują one morfologię krwi, badanie funkcji nerek i wątroby oraz oznaczanie poziomu elektrolitów. W razie potrzeby lekarz może zalecić również badania dodatkowe – przede wszystkim koagulogram, czyli badanie krzepliwości krwi.
Przed leczeniem w narkozie, jak i przed innymi zabiegami stomatologicznymi, przeprowadza się oczywiście również badania obrazowe, na przykład panoramiczne zdjęcie zębów czy tomografię komputerową.
Przygotowanie do znieczulenia ogólnego
Na zabieg w narkozie należy stawić się na czczo, dlatego powinno się powstrzymać od jedzenia na co najmniej sześć godzin przed zabiegiem, a od picia co najmniej na cztery godziny (chyba że konieczne jest zażycie leków, można je wtedy popić niewielką ilością niegazowanej wody mineralnej). To środek bezpieczeństwa, pozwalający uniknąć ryzyka zadławienia w trakcie zabiegu. W dniu zabiegu kategorycznie nie powinno się też palić papierosów.
Bezpieczne i komfortowe leczenie w znieczuleniu ogólnym
Badania i wywiad lekarski to nie jedyne środki, które pozwalają zapewnić Pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegu w narkozie.
Od początku do końca zabieg przeprowadzany jest w obecności opiekuna oraz pod nadzorem doświadczonego anestezjologa, który dba o prawidłowy przebieg całej procedury, stan Pacjenta, jego wrażliwość na zewnętrzne bodźce i prawidłowość odruchów.
Na miejscu mamy sprzęt do resuscytacji w razie potrzeby. Posiadamy również osobną salę do wybudzeń, w której Pacjenci w wygodnych warunkach dochodzą do siebie, przebywając w niej, zależnie od potrzeby, 1,5-2 godziny po zabiegu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu w znieczuleniu ogólnym, zapraszamy do Dental Corner. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 71 352 63 54 lub wypełniając formularz.