Zgryz krzyżowy, stłoczenia zębów, zwężenie szczęki, zgryz otwarty to tylko niektóre rodzaje wad zgryzu, które są obserwowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Równe zęby to nie tylko względy estetyczne. Dlaczego to tak ważne, aby eliminować wady zgryzu? Dowiedz się, kto zajmuje się leczeniem nieprawidłowości w budowie łuków zębowych.
Wada zgryzu i jej konsekwencje
Zaburzenia w budowie szczęk oraz czynnościach narządów jamy ustnej określane są mianem wad zgryzu. Te nieprawidłowości przejawiają się nieprawidłowościami w ustawieniu zębów oraz w relacjach łuków zębowych. Czasem wady zgryzu są ograniczone tylko do zębów. Mówi się wówczas o krzywych zębach, również o zębach, które wyrastają poza łukiem zębowym. Bywa też, że łuki zębowe nie są odpowiednio do siebie dopasowane. Zaburzenia w układzie łuków zębowych są bezpośrednio związane z nieprawidłowościami w budowie kości szczęk.
Taki defekt może być widoczny w postaci asymetrii rysów twarzy, cofnięcia lub wysunięcia brody, albo górnej części twarzy. Konsekwencje nieleczonych wad zgryzu mogą być dotkliwe dla zdrowia. Krzywe zęby mogą przyczynić się do szybszego rozwoju próchnicy, chorób przyzębia. Niejednokrotnie obserwuje się zaburzenia żucia, a także dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni.
Zapisz się na konsultację
Wypełnij i wyślij poniższy formularz:
Pacjenci z wadami zgryzu mogą doświadczać uszkodzeń błony śluzowej warg i policzków. Nierzadko wadom zgryzu towarzyszy wada wymowy. Obserwuje się też ukruszenia i ułamania zębów na skutek niektórych wad zgryzu. Konsekwencją wad zgryzu mogą być wreszcie dolegliwości bólowe ze strony zębów, głowy, twarzy, a także karku i okolic ucha. W wywiadzie stwierdza się nawet szumy uszne oraz ograniczone możliwości otwierania ust.
Im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, którym zajmie się specjalista, tym lepiej.
Leczenie wad zgryzu – kto się tym zajmuje?
Bez względu na rodzaj wad zgryzu leczeniem w tym zakresie zajmuje się ortodonta. Leczenie ortodontyczne jest uzależnione od wady. Pewna grupa wad o charakterze szkieletowym może być wskazaniem do skojarzonego leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Dotyczy to zwłaszcza nadmiernego rozwoju lub niedorozwoju żuchwy czy szczęki. Współpraca z chirurgiem bywa niezbędna, jednak nawet wtedy leczenie ortodontyczne odgrywa istotną rolę.
Należy mieć na uwadze, że efekty leczenia ortodontycznego są uzależnione nie tylko od stopnia nasilenia wady i dobrego planu opracowanego przez specjalistę, ale również od samego pacjenta. Ogromne znaczenie w eliminowaniu zaburzeń zgryzu ma dostosowanie się do zaleceń. Sukces w leczeniu jest uzależniony również od wieku osoby dotkniętej problemem. O łatwiejszym leczeniu można mówić w przypadku dzieci i młodzieży niż u dorosłych.
Jakie wady ortodonta leczy najczęściej?
Najczęściej spotykaną wadą zgryzu jest tyłozgryz. Ten rodzaj zaburzenia zgryzu rozwija się już na wczesnym etapie życia człowieka. Polega na cofnięciu dolnego łuku względem górnego łuku zębowego. Ta wada stanowi ok. 80% wszystkich rozpoznawanych wad zgryzu. Znacznie rzadszą wadą jest przodozgryz, gdyż ta wada najczęściej z uwagi na czynniki genetyczne stanowi jedynie 3% wszystkich wad.
Przejawia się doprzednim ustawieniem zębów w łuku dolnym w stosunku do zębów w łuku górnym. O zgryzie krzyżowym mówi się, gdy dochodzi do odwrotnego zachodzenia na siebie zębów. W zgryzie otwartym obserwuje się brak kontaktu zębów dolnych z zębami górnymi w płaszczyźnie pionowej. Jeśli chodzi o zgryz głęboki, jest to wada, w której zęby górne zakrywają zęby dolne powyżej norm. W nieprawidłowościach zębowych stwierdza się stłoczenia lub szparowatość. Stłoczenia zębowe to taka sytuacja w jamie ustnej, gdzie z powodu braku miejsca zęby są położone na zewnątrz lub do wewnątrz w stosunku do innych zębów, często są obrócone. Przy szparowatości zęby nie mają kontaktu z sąsiednimi, przez co widoczne są szpary.
W praktyce ortodonta rzadko obserwuje zmiany w zgryzie dotyczące tylko jednego kierunku. Zwykle na wadę najbardziej zaakcentowaną nakładają się dodatkowe nieprawidłowości zębowe.
Jak zapobiegać wadom zgryzu?
Wielu rodziców zastanawia się, czy smoczek powoduje wady zgryzu. Tak naprawdę to smoczek jest pierwszym wrogiem prawidłowego zgryzu, zwłaszcza ten, który jest źle dobrany lub ssany nadmiernie i zbyt długo. Profilaktyka w wadach zgryzu powinna zostać podjęta od najmłodszych lat.
Warto zwracać uwagę na to, aby dziecko nie ssało palca. Trzeba eliminować szkodliwe nawyki, które wykonywane są nawet nieświadomie. Oprócz ssania smoczka czy kciuka należą do nich także obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami. Należy kształtować prawidłowe nawyki żywienia u dzieci. Rodzice powinni dawać swoim pociechom twarde pokarmy. Podczas żucia pracują mięśnie żuchwy, przez co szczęka może rozwijać się prawidłowo.
Co ważne, te same mięśnie uczestniczą w mówieniu, dlatego też dzieci karmione odpowiednio, które potrafią gryźć i żuć, zazwyczaj mają mniejsze trudności z wyraźnym mówieniem. To czynniki, które najczęściej przyczyniają się do wady zgryzu u dzieci. Nie bez znaczenia dla profilaktyki wad zgryzu pozostaje prawidłowa higiena jamy ustnej. Wady postawy oraz nieprawidłowa pozycja dziecka w trakcie snu również mogą przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu. Takie czynniki określa się jako miejscowe.
Popularne wyszukania: osocze krwi bez fibryny | implanty stomatologiczne wrocław | protetyczne | protezy wrocław | proteza na implantach w ten sam dzień | bezzębie wrocław | leczenie ortodontyczne wrocław | rentgen wrocław | fibryna a osocze | okluzja w stomatologii