Usługi ortodonty cieszą się popularnością na całym świecie. Pacjenci chętnie zapisują się na wizytę, aby pozbyć się nierównego zgryzu oraz móc pięknie się uśmiechać. Aparaty ortodontyczne można dostosować do rodzaju wady, wieku, a także samodzielnego wyboru modelu przez pacjenta. Dzięki temu nie tylko uda się osiągnąć zdrowe zęby, ale również poczuć komfort podczas mówienia i jedzenia.
Budowa aparatu stałego
Aparat stały składa się z takich elementów jak:
– zamki – naklejane na zęby przy użyciu specjalnego kleju;
– łuki – przymocowane do zamków za pomocą ligatur, wywierają nacisk na poszczególne zęby, przez co zwykle są one przesuwane bądź obracane wokół własnej osi,
– ligatury – gumki, które utrzymują łuk w zamkach.
W zależności od właściwości, materiału oraz cech szczególnych, wyróżniamy kilka rodzajów aparatów stałych.
Aparaty metalowe
Zamki metalowe tych aparatów są mniejsze i bardziej płaskie, dzięki czemu zapewniają pacjentom większy komfort. Wykonuje się je ze stali szlachetnej lub stopu o właściwościach antyalergicznych. Można wybrać je w kolorze srebrnym lub złotym, z gumkami kolorowymi albo w kolorze zamka. Na ten model warto się zdecydować, jeśli chcemy wydać na leczenie jak najmniej. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni.
Zapisz się na konsultację
Wypełnij i wyślij poniższy formularz:
Aparaty estetyczne
Posiadają zamki ceramiczne o neutralnej barwie zębów, szafirowe (przeźroczyste) i porcelanowe (mleczne). Przymocowane łuki są natomiast metalowe lub powlekane, w naturalnym kolorze zębów. Aparaty cieszą się popularnością ze względu na swój atrakcyjny wygląd i małą widoczność. Nie będą jednak odpowiednie dla palaczy.
Aparaty samoligaturujące
To innowacyjna technika leczenia ortodontycznego. Czas noszenia aparatów w tym przypadku trwa bardzo krótko. Posiadają one zamki metalowe lub porcelanowe i nie mają elastycznych ligatur. Ich pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza niż w zwykłych aparatach ortodontycznych. Na dodatek noszenie ich powoduje mniejszy dyskomfort u pacjentów. Wizyty kontrolne odbywają się co ok. 8 tygodni.
Aparaty lingwalne (językowe)
Aparaty językowe przypominają zwykłe aparaty stałe. Różnią się tylko tym, że mają inne łuki i zamki, które mocuje się od wewnętrznej strony zębów. Nie zawierają również pierścieni. Jest to wygodna opcja dla pacjentów, którym zależy na ukryciu faktu leczenia i zamków metalowych, ponieważ są naprawdę niewidoczne. Leczenie przy użyciu aparatów lingwalnych trwa znacznie krócej.
Budowa aparatu ruchomego
Aparat zdejmowany składa się z:
– akrylowej płyty,
– drutów,
– elementów dodatkowych, takich jak śruba, klamra i sprężyna.
Aparaty zdejmowane (nakładkowe)
Aparaty zdejmowane zalecamy nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Ta metoda jest równie skuteczna jak w przypadku tradycyjnych aparatów stałych. Nakładki należy nosić optymalnie przez 20–22 godzin dziennie, zdejmując je na czas posiłków, ważnych spotkań oraz higieny toaletowej. Nie zawierają wystających elementów, które mogą ranić śluzówkę, zapewniają komfort, a co najważniejsze – są praktycznie niewidoczne, ponieważ mają przeźroczyste nakładki. Korekcja aparatami nakładkowymi przebiega delikatnie i szybko, jednak nie wszystkie wady zgryzu można nimi leczyć.
Wyróżniamy dwa typy aparatów ruchomych:
Jednoszczękowe
Akrylowa płyta nawiązująca wyglądem i rozmiarem do kształtu podniebienia zahaczona jest o zęby za pomocą klamer. Ustawienie przednich zębów koryguje się za pomocą łuku wargowego. Akrylowa płyta zazwyczaj dzieli się na kilka części, połączonych śrubami lub też sprężynami, którymi reguluje się kierunek i siłę nacisku na zęby.
Dwuszczękowe (czynnościowe)
Tutaj mamy do czynienia z konstrukcją osadzoną jednocześnie na obu łukach zębowych. Stosuje się je najczęściej w celu eliminowania nawyków czy wad związanych z nieprawidłowym ustawieniem niektórych części jamy ustnej.
Czy leczenie aparatami ortodontycznymi boli?
Na pewno powoduje niewielki dyskomfort, jednak każdy pacjent może to odczuwać zupełnie inaczej. Wszystko zależy od organizmu. Ortodonta musi wywierać pewien nacisk na zęby, aby móc je ustawić we właściwej pozycji. Dzięki temu ten proces przywraca właściwy zgryz.
Czy aparat stały utrudnia mówienie i jedzenie?
Na początku może to być trudne, jednak z czasem użytkownik aparatu ortodontycznego powinien się przyzwyczaić do jego obecności. Później nie będzie mieć problemu z funkcjonowaniem na co dzień.
Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od stopnia wady zgryzu i czasu trwania leczenia. Aparat ortodontyczny może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Łącznie z tym wiążą się wizyty kontrolne, dlatego każde leczenie jest wyceniane inaczej.
Dla kogo są aparaty ortodontyczne?
Wady zgryzu koryguje się nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także z powodu problemów z próchnicą i chorobami przyzębia. Z tego względu noszenie aparatów ortodontycznych zaleca się każdemu, kto marzy o pięknym uśmiechu i zdrowych zębach. W dodatku w czasie leczenia ortodontycznego należy dobrze dbać o higienę aparatów ortodontycznych i całej jamy ustnej, więc warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, biorąc pod uwagę również czasochłonność oraz zasobność portfela.
Popularne wyszukania:
stomatologia zachowawcza Wrocław centrum | fibryna na starzenie się skóry | wybicie zęba Wrocław | implanty stomatologiczne Wrocław | wybielanie zębów Wrocław | ortodonta Wroclaw | igły do pobierania osocza z próbówki | stomatologia zachowawcza | leczenie pod mikroskopem psie pole | chirurgiczne usuwanie ósemek Wrocław